Sarı Çizmeli Mehmet Ağa - Barış MANÇO


Sarı Çizmeli Mehmet Ağa
 Barış MANÇO

Hikayesi
Sarı çizmenin moda olduğu bir zamanda İzmir esnafından birisi uşağını çağırıp tembih etmiş:- Bak efendi! Aydın’dan Mehmet Ağa isminde birisi gelecek. Harman zamanında sarı çizme alması için on dört akçe vermiştim. Borcun vadesi geldi, bugün defterden borcunu sildim. Şimdi faytona bin, doğru istasyona. Uzun boylu, orta yaşlı, efe bıyıklı biridir, hemen tanırsın
.
Uşak istasyona varmış. Tren boşalmaya başlamış. Bir müddet tarife uygun adam aramışsa da nafile. Bari çizmesinden tanıyayım diye bu sefer ayakları tarassuta başlamış. Ne var ki sarı çizmelerden giyen giyene. Nihayet çaresizlik içinde en benzettiği kişiye seslenmiş:
-Mehmet Ağa! Bizim bey seni konakta bekliyor.
Tesadüf bu ya, sarı çizmeli adamın adı Mehmet olup Aydın’da kendisini Ağa diye çağırılarmış. Beraberce konağa varmışlar. Bey bakmış ki gelen sarı çizmeli ile onun borculusu arasında ir benzerlik yok. Elindeki defterin alacak hanesine yeniden yazarken diğer yandan uşağına paylamaya başlamış. Nihayet uşak:
-Bey, demiş, burası koca bir şehir sarı çizmeli de çoktur, Mehmet Ağa da. Seninkini yaz defterine bir daha"
Barış Manço’nun da şarkılarından biri olan Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın öyküsü böyleydi.Barış Manço’nun küçük bir anısı var bu öyküyle. Manço şöhrete ulaştıktan sonra bir gün arabasıyla Boğaz Köprüsü’nden gecerken biletçi arabayı durdurur. Aksilik bu ya sanatcının yanında hiç para yoktur. Biletciye kendisini tanıtmış durumu izah etmiş. Sonra da: "Sarı Çizmeli Mehmet Ağa bir gün öder hesabı" demiş. Bu söz biletçinin çok hoşuna gitmiş ve sınunda köprüden geçmesine izin vermiş. Manço işte bu meşhur eserini bu olaydan sonra yazıp, bestelemiştir. (B.Manço bu eseriyle bilikte Dağlar Dağlar'ı ve daha birçok eserini de yolculuk esnasında yazmıştır.)
Yaz dostum güzel sevmeyene adam denir mi
Yaz dostum selam almayana yiğit denir mi
Yaz dostum altı üstü beş metrelik bez için
Yaz dostum boşa geçmiş ömre yaşam denir mi?

Yaz tahtaya bir daha tut defteri kitabı
Sarı çizmeli Mehmet ağa bir gün öder hesabı

Yaz dostum yoksul görsen besle kaymak bal ile
Yaz dostum garipleri giydir ipek şal ile
Yaz dostum öksüz görsen sar kanadın kolunu
Yaz dostum kimse göçmez bu dünyadan mal ile

Yaz tahtaya bir daha tut defteri kitabı
Sarı çizmeli Mehmet ağa bir gün öder hesabı

Yaz dostum Barış söyler kendi bir ders alır mı
Yaz dostum su üstüne yazı yazsan kalır mı
Yaz dostum bir dünya ki haklı haksız karışmış
Yaz dostum boşa koysan dolmaz dolusu alır mı

Yaz tahtaya bir daha tut defteri kitabı
Sarı çizmeli Mehmet ağa bir gün öder hesabı

6 yorum :

 1. Adsız3/09/2013

  çok güzel şarkı

  YanıtlaSil
 2. Adsız5/03/2015

  offffffffffffffffffff yaaaaaaaaaaaaaaa

  YanıtlaSil
 3. Adsız5/03/2015

  çok ödev var .s

  YanıtlaSil
 4. 10 numara 5 yıldız var ya bu şarkıyı neredeyse 50 kez izledim.

  YanıtlaSil
 5. Barış Manço bu şarkı sözleriyle dünyaya ne kadar büyük bir sanatçı olduğunu göstermiştir. Allah rahmet etsin

  YanıtlaSil
 6. Cumartesi Neşe'si..
  1992 yılında Üniversite eğitimi ve askerliği tamamladıktan sonra,Polatlı'ya döndüğüm dönem tanıştım onunla..2013 yılında rahmetli olana kadar da,hep görüştük..Her karşılaştığımızda,saygıyla öptüm mübarek elini..Sürekli gülümseyen yüzü,yumuşacık kadife sesiyle,"İhsan,oğlum...kuzummm"diye yanaklarımdan öperdi o da..Hiç unutmadım..Hala gözlerimin önünde.Kibar adamdı,efendiydi..Herkesle kuzum diye konuşurdu...
  Mehmet Fevzi Aksoy...Mehmet amca.1927 doğumlu.İstiklal mahalleli,doğma büyüme..Çiftçilik yaptı.Araziler,şehrin merkezinde.550 dönüm..Sonradan bir kısmını askeriye istimlak etti,filan.Bilenler için söyleyeyim,şu an Topçu okulunun içinde ki futbol sahası ve civarı,istimlaktan önce hep Mehmet amcanın tarlaları...Önce,Perihan Zahide hanımla evlenir.Çocuğu olmayınca ilk eşinin izniyle,Ayşe hanımla ikinci evliliğini yapar.İkinci eşi,Ayşe hanım,Mehmet amca ile evlendiğinde,ilk eşinden Yadigar isminde bir kızı var.Mehmet amca,onu kendi çocuklarından hiç ayırmamış.Ayşe hanımdan 3 çocuğu olur...Yakup,Havva inci ve Sefer....
  Küfür nedir bilmeyen,yumuşak huylu,güleç,yardımsever,iyilik peşinde koşan bir adamdı,Mehmet amca.O kadar iyi idi ki,çok kolay kanan,safdilli diyebileceğimiz kadar temizdi.Benim şu an Polatlı tarihinde tanıdığım,en hayırsever insan.Rahmetli Fikret abi(Evirgen),belediye başkanlığı döneminde,bir cenazede takılır;"Mehmet abi,mezarlık yerimiz doldu,ne yapacağız?"diye.Çünkü mezarlığın etrafı hep,Mehmet amcanın tarlaları...Ertesi sabah,Fikret abi birde ne görsün:Mehmet amca,yaşlı annesi Havva teyzeyi,sırtına almış ve başkanlık makamına gelmiş."Hadi Fikret tapuya gidelim,anam devri yapsın"der.Çok şaşırır ve mahçup olur,Fikret abi.."Ya Mehmet abi.Biz alırdık,sizi"diyebilir ancak.Ve 33 dönüm araziyi,bağışlar Mehmet amca...Çok mu şaşırdınız???Devamıda var.Zaman içinde,şu an Huzur evinin olduğu yeri,Huzur evinin yanında ki caminin yerini,yetmedi Şu an İnönü ilk ve orta öğretim okullarının olduğu yeri bağışlar Mehmet amca..Neredeyse bütün mahalleyi bağışlayacak,parayla pulla ilgisi yok adamın..Dünya malına bakmıyor.Toplam bağışladığı arsayı 50 dönüm diyelim;şu an ki değerini hesaplayamadım.Bu kadar gönlü bol adamın,fakir fukaraya yaptığı yardımların zaten haddi hesabı yok.Ölümüne yakın yıllarda,Şehitlik mahallesine yeni hastane yapıldığında,aldığı tekerlekli sandalyelerde,hala hafızamda..
  Yıl 1972..Rahmetli Barış Manço,Topçu ve Füze okulunda,askerliğini yapıyor.Askeriye ile Mehmet amcanın arazileri arasında,sadece bir çit var..Mehmet amca işlerinden fırsat buldukça,çitin kenarından askerlerle sohbet ediyor.Orada ki bakkaldan yiyecek filan alıp,veriyor onlara.Bakkalada "yaz"diyor..Malum harmanda ödenecek.😊Barış Manço çok şaşırıyor,bu yaz işine..Mehmet amcanın ayağında,sarı çizmeler,bahçede traktörler,tarım makineleri,biçerdöver.O ara Mehmet amca,Barış Manço'ya diyor ki:"Kuzumm bana da bir şarkı yazar mısın??"Barış Manço yeteri kadar malzeme edinmiştir.Ve hepinizin bildiği şarkıyı yazar ve hem kendisi hem de Kurtalan Ekspres gurubuyla,ölene kadar söyler:
  " Yaz dostum,yoksul görsen besle kaymak bal ile,
  Yaz dostum,garipleri giydir ipek şal ile,
  Yaz tahtaya,bir daha
  Tut defteri kitabı,
  Sarı çizmeli Mehmet ağa
  Bir gün öder hesabı....."
  Prof.Dr. Edebiyatçı İskender Pala'nın "İki dirhem,bir çekirdek" romanında "Sarı Çizmeli Mehmet ağa"olarak Aydın'lı bir ağayı,tarif etmesi,aklımı karıştırsa da Mehmet amcanın kendinden dinledim,bu hikayeyi.."Sarı Çizmeli Mehmet ağa"bizim Mehmet amca...
  😊😊😊..
  Mekanın cennet olsun,sarı çizmeli Mehmet amca.Eşi,Ayşe teyze sağ.4 çocuk,8 torun..Hepsine sağlıklı ve uzun ömür,diliyorum,Barış Manço'ya da rahmet diliyorum.Değerli sayfa dostlarım;Polatlıda olan yada olmayanınız,hepimizin mezarlıkta bir mevtamız,Huzurevi bağlantımız,arsasını verdiği camide namaz kılmışlığımız,İnönü ilköğretim ve ortaöğretimde çocuğu,eğitim görmüş velilerimiz,sizlerden Mehmet amcaya,bir Fatiha rica ediyorum.Ruhu şad olsun..

  YanıtlaSil